PORADNIK
DLA RODZICÓW DZIECI
MŁODSZYCH (WIEK 6-9 LAT / 9-12 LAT)
WYJEŻDŻAJĄCYCH NA KOLONIĘ LETNIĄ
Mając na uwadze pomoc rodzicom, którzy wysyłają swoje najmłodsze pociechy na kolonie letnie, postanowiłem spisać porady i informacje, na podstawie wieloletniego doświadczenia w organizacji wyjazdów dla dzieci. Poradnik nie tylko ma za zadanie pomóc, lecz również wyjaśnić wątpliwości, które mnożą się w głowach rodziców, zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy wysyłają swój skarb na samodzielny wyjazd. Poniższe porady piszę głównie na podstawie obserwacji dzieci podczas już ponad 30 turnusów kolonijnych z najmłodszymi, podpartych również zdobytą i aktywnie poszerzaną wiedzą teoretyczną.
Życzę miłej lektury Marcin G.
1. W co wyposażyć dziecko (turnus 10-14 dniowy) i w co spakować bagaż?
Standardowa lista:
1. Ubrania letnie (koszulki, krótkie spodenki – w odpowiedniej liczbie).
2. Ubrania cieplejsze (bluzy lub polary, długie spodnie lub dresy – po 2-3 sztuki).
3. Bielizna i skarpetki (w odpowiedniej liczbie).
4. Piżamę lub koszulę nocną (2 sztuki).
5. Wygodne buty na wycieczki oraz sandały z łatwym zapięciem.
6. Kapcie, tenisówki lub klapki ”z piętą” (do poruszania się w ośrodku).
7. Kurtkę przeciwdeszczową/nieprzemakalną.
8. Co najmniej dwie czapki lub inne nakrycia głowy (ochrona przed słońcem).
9. Kąpielówki lub strój kąpielowy (2 pary).
10. Ręczniki (3 sztuki: plażowy, kąpielowy duży oraz mały).
11. Przybory i środki toaletowe (mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów).
12. Olejek lub emulsja do opalania, środek odstraszający kleszcze i komary.
13. Mały plecak na wycieczki (na prowiant, napój, drobne pamiątki, itp.)
14. Ulubiona maskotka / zabawka.
15. Mały plecaczek do którego schowamy butelkę wody, ręcznik na plaże czy maseczkę do zakrycia ust nosa.
Odradzamy pakowanie rzeczy dziecka do plecaka. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest walizka na kółkach. Na prostych odcinkach transferu grupy nawet najmłodsze dziecko bez trudu poradzi sobie z taką walizką, przenoszenie bagażu przez opiekunów również jest łatwiejsze, gdy jest to walizka o regularnych kształtach
2. Jak zabezpieczyć się, aby dziecko przywiozło wszystkie swoje rzeczy z powrotem?
Najlepszym sposobem jest podpisanie rzeczy na metkach. Wystarczą małe inicjały. Wówczas nawet, gdy dziecko nie zna dobrze swoich rzeczy, bez problemu ustali się do kogo należy dana część garderoby.
Dobrą metodą jest też sporządzenie listy rzeczy (i spakowanie jej do kieszonki lub na dno walizki), jednak pod warunkiem, że dziecko zna swoje rzeczy. Najczęściej nowe rzeczy (kupowane specjalnie na wyjazd) nie są dobrze znane dziecku i często bywają nierozpoznawalne przez właściciela. Dlatego warto przed wyjazdem pokazać dziecku wyraźnie, co ma spakowane lub najlepiej pakować bagaż wspólnie z dzieckiem.
Wskazane jest dodanie dużej torby foliowej na brudną bieliznę (jeśli takowej dziecko nie ma, wychowawca „zorganizuje” torbę bądź worek foliowy). Staramy się uczyć dzieci podczas pobytu, że brudne rzeczy już wieczorem wrzucamy do worka. Mamy wówczas pewność, że rano dziecko ubierze czysty komplet bielizny.
3. Telefony komórkowe, konsole do gier, urządzenia audio, aparaty fotograficzne i inne cenne rzeczy elektroniczne.
Choć nie mamy prawa zabraniać zabierania tych przedmiotów przez dzieci, stanowczo odradzamy wyposażanie w nie zwłaszcza najmłodszych dzieci. Przez cały okres kolonii chcemy dzieciom pokazać jak najwięcej możliwości aktywnych form wypoczynku.
Sprawę telefonów wyjaśnimy w dziale dotyczącym kontaktów z dzieckiem, natomiast wszelkie gry elektroniczne z reguły prowadzą do tego, że po kilku dniach rozłąki z komputerem, dzieci bardzo intensywnie używają tych urządzeń, często dezorganizując plany grupy, a co najważniejsze, koncentrując się na grach tracą kontakt z rówieśnikami oraz zainteresowanie aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.
Ponadto młodsze dzieci nie mają jeszcze zdolności do skrupulatnej dbałości o swoje rzeczy, a każde zapodzianie cennego przedmiotu prowadzi do stresu, często nawet do płaczu. Zawsze zagubione rzeczy się odnajdują, lecz jest to cenny czas marnowany na szukanie i niepotrzebny stres dla malucha.
4. Lekarstwa.
Jeśli Państwa pociecha w trakcie kolonii musi zażywać jakiekolwiek leki prosimy o wyraźne ich opisanie, osobne spakowanie i przekazanie wychowawcy na zbiórce. Ważne jest opisanie sposobu dawkowania leków. Oczywiście powyższe informacje powinny znaleźć się w karcie kolonijnej uczestnika!!!
Bardzo istotną sprawą jest nie pakowanie do bagażu jakichkolwiek leków do samodzielnego (przez dziecko) ich zażywania. Jeśli już pakujecie Państwo leki do głównego bagażu dziecka, kartkę z informacjami przekażcie wychowawcy na zbiórce.
W cenie kolonii są wliczone lekarstwa, które posiadamy w naszej apteczce lub które zakupujemy na miejscu. W przypadku potrzeby zakupu drogich medykamentów podczas trwania turnusu, skontaktujemy się z Państwem.
Wszystkie nasze obiekty zapewniają dostęp do pielęgniarki, ratowników medycznych oraz jeżlei jest taka potrzeba do lekarza.
5. Plażowanie oraz kąpiel w morzu.
Pierwszym punktem po przybyciu na plażę jest smarowanie środkami ochronnymi. Organizujemy to tak, że ustawiamy kolejkę do smarowania i wychowawca smaruje olejkiem lub emulsją miejsca szczególnie narażone na słońce, czyli ramiona, barki oraz plecy. W przypadku, gdy dziecko nie jest wyposażone w swoje środki do smarowania, wychowawca smaruje „dyżurnym” środkiem o dość wysokim faktorze.
W czasie plażowania bardzo zwracamy uwagę na nakrycie głowy. Choć czasem spotyka się to z protestem małych podróżników, ciągle przypominamy o nakryciu głowy.
Kąpiel w morzu odbywa się według następujących zasad:
Dzieci kąpią się w grupach 10-15 osobowych (w zależności od warunków, o czym decydują ratownicy) tylko i wyłącznie przy białej fladze. Kąpiel odbywa się w wydzielonym bojami miejscu. Przed kąpielą odbywa się zbiórka, liczenie grupy oraz rozgrzewka. Za każdym razem ratownicy przypominają o zasadach obowiązujących podczas kąpieli. Kąpiel jednorazowo trwa 10-15 minut. W trakcie kąpieli grupa jest dozorowana bezpośrednio przez ratownika oraz wychowawców/kierownika kolonii. Po wyjściu z wody odbywa się zbiórka, liczenie i dopiero wówczas dzieci powracają do miejsc plażowania.
Dzieci, które chcą wyjść z wody wcześniej, oczywiście wychodzą wcześniej, uczymy od początku bezpiecznej sygnalizacji i zgłaszania chęci wyjścia z wody przez samego kolonistę.
Z reguły, podczas jednego bloku zajęć (np. miedzy śniadaniem a obiadem) dzieci, w zależności od warunków i pogody kąpią się około trzech razy i choć na początku dzieciom wydaje się, że kąpiel trwa za krótko, to po pewnym czasie czas ten jest odbierany za optymalny.
6. Kieszonkowe.
Młodsze dzieci rzadko kiedy umieją rozsądnie rozporządzać swoim budżetem. Kieszonkowe dziecka najlepiej spakować do koperty dziecko później możę kopertę przekazać wychowawcy. Koperta powinna być podpisana z podaniem kwoty jaka znajduje się w środku. Bardzo pomocne jest, gdy rodzic napisze na kopercie jaką kwotę dziennie wychowawca ma dziecku wypłacać. Przykład podpisanej koperty może wyglądać następująco:
Marta Nowak
140 zł
10 zł codziennie
20 zł w dni z wycieczkami
Bardzo ważne jest, aby w kopercie znajdowała się rozmieniona kwota pieniędzy. Dla przykładu powyżej, najlepiej jest gdy są to same banknoty 10 złotowe.
Podczas kolonii swoje kieszonkowe dzieci najczęściej wydają na słodycze, lody i napoje, a także na pamiątki i zabawki. Podczas wycieczek wychowawca stara się pomagać dzieciom w zakupach, dbając aby dziecko nie zostało oszukane (niestety bywało tak w wielu punktach z pamiątkami). Jeśli dziecko kierowane emocjami bardzo nastawi się na zakup drogiej i bardzo tandetnej pamiątki, wychowawca stara się pomóc, często odradzając wydawanie całych kwot na rzeczy, które w opinii wychowawcy są za drogie. Jednak to mały turysta finalnie decyduje co kupuje, więc niemal na pewno po powrocie do domu w bagażach znajdą się tanie i tandetne przedmioty. 🙂 Chyba każdy z nas w życiu przez to przechodził. 🙂
Już na początku koloni informujemy dzieci, że wszelkie zakupione gadżety, które mogą być potencjalnym zagrożeniem dla współuczestników kolonii [na myśli mamy wszelkie urządzenia miotające, czyli pistolety, łuki, proce, itp. oraz inne narzędzia typu miecze (nawet zabawkowe), kapiszony, bomby śmierdzące, itp.] wędrują do depozytu wychowawcy i zostaną spakowane do bagażu głównego przed wyjazdem do domu.
Staramy się również kontrolować spożywanie słodyczy, szczególnie przed posiłkami i bywa, że blokujemy zakup słodkości na jakiś czas, gdy zastępują one niemal w całości normalne menu podczas dnia lub gdy w wyniku ich nadmiernego spożywania zdarzą się dolegliwości związane z układem pokarmowym. Odradzamy również dzieciom zakup napojów gazowanych i blokujemy ich zakup w przypadku wystąpienia problemów z gardłem.
Podczas całego turnusu zabraniamy spożywania napojów energetycznych (zawierających w składzie taurynę i kofeinę).
Zakazujemy jakiegokolwiek handlu pomiędzy dziećmi. Niemal zawsze prowadzi to do nieporozumień i niepotrzebnych napięć pomiędzy dziećmi.
Trudno jest nam podpowiedzieć, w jaką kwotę pieniążków wyposażyć dziecko podczas kolonii, gdyż to rodzic decyduje jaka kwota wystarczy i będzie „wychowawcza”. Poza dniami wycieczkowymi, kieszonkowe wydawane jest w sklepiku ze słodyczami, lodami oraz w stoiskach z pamiątkami i zabawkami, więc wystarczają drobne kwoty.
Powyższy Poradnik powstał dzięki Dziecięcej Akademii Przygody – Pan Marcin Sławcki